PANAMA, KAYAK FISHING

Více fotografií najdete níže.

Naše agentura je partnerem  rybářského kempu Los Buzos. Specializujeme se na rybaření z kajaků značky Hobie, ale kemp je rovněž ideálním zázemím pro všechny outdoorové nadšence, serfaře a nabízí široké spektrum aktivit od jízdy na koních, přes paddleboardy, hiking v okolních národních parcích až po fotografování okolní divoké přírody. Kemp nabízí ubytování od základní ,,spartanské'' verze až po luxusní soukromé haciendy. 

Jestliže jste nadšeným rybářem-kajakářem, nemusíte svůj kajak a výstroj vozit s sebou. Kemp je vybaven kajaky Hobie Outback Mirage Drive a kompletním příslušenstvím. Jejich zapůjčení a neomezené používání je v ceně pobytu. 

V kempu je rovněž možné za poplatek zapůjčit, či zakoupit nástrahy, pruty a navijáky i s drobnou rybářskou bižuterií. 

Pokud by vás zmáhalo někalikadenní rybaření z kajaku, nebo prostě jen nejste ten typ rybáře, který by tento extrémní typ rybaření vyžadoval, můžete využít možnost pohodlného rybaření z motorového člunu.

Rovněž serfaři si zde přijdou na své, a to jak začátečníci, tak ostřílení profíci. Jsme schopni zajistit lekce pro nováčky, i profesionálně vedené výpravy na nejlepší vlny v tom nejlepším čase. Jsme k tomu vybaveni čluny i dostatečným autoparkem, abychom se postarali jak o jednotlivce, tak i o skupiny serfařů.

Vlastní nebo pronajatou dopravu rovněž používame k dopravě jednotlivců nebo skupin z Panama City do kempu a zpět. Tato doprava je zahrnuta v ceně pobytu.

Kemp Los Buzos je součástí ranče Los Buzos, který se rozkládá na území přes 160 ha pastvin a sekundárního tropického pralesa v kopcovité krajině protkané potoky.

Ranč je komletně oplocený, přesto zde můžete pozorovat velké množství zvířat včetně opic, leguánů, kajmanů a mnoha druhů ptáků, včetně papoušků a kolibříků.

ENG version

We in MAONU Travel Agency are very happy to be a proud European partner of the amazing Los Buzos resort in Panama.

We are concentrated on ultimate kayak fishing, but the Lodge at Los Buzos has been set up to cater to all outdoor enthusiasts, surfers, stand up paddle boarders, horseback riders, hikers, birders and eco tourists. Our units feature a variety of housing options from private rooms with kitchenettes to more affordable comunal style accommodations.
Are you an offshore kayak fisherman anxious to fish Panama's renowned waters, but can't fly your professionally rigged kayak with you? How about 5 days fishing with an offshore rigged Hobie Outback Mirage Drive® kayak from our beach front facility. Kayak includes bottom machine, rod holders, milk crate, and safety equipment. Spotter assistance to enter and exit the pass included. Tackle and full day spotter boat optional. Offshore Panga Fishing Packages - Are you an experienced offshore angler looking to try your skills in our amazing near shore fishery by panga but want a professionally rigged option with safety equipment? We offer 5 days fishing with an offshore rigged panga, crewed by a local Panamanian captain knowledgeable in local conditions and techniques plus quality reels, terminal tackle, and safety equipment.

Our surfing program, like our other programs is geared to serve the serious surfer. While we can arrange for lessons for new surfers, our focus is to get experienced surfers where they need to be - when they need to be there. With that regard we have a special fleet of vehicles to serve our surfer clientele. Each day, at the right time, there is a place to be and we are prepared to get you there and avoid the hassle of renting expensive 4 wheel drives or experiencing the terror of driving in Panama. From a Jeep YJ, to a Retro VW Bay Window Bus, to a monster Modified Military 5 ton - wherever the best surf is we will deliver your group there daily and bring you back again. Combined with our included ground transport for you and your boards from Panama City, this local transport service plus one road trip we provide to nearby Venao or Guanico lets you avoid the expense and hassle of a rental 4WD without missing any of the best surf in the area. This is also a great option for those surfers under the minimum vehicle rental age to visit us without dragging along a parent.

Rancho Los Buzos is over 400 acres of grasslands, tropical dry forest, streams, springs and a waterfall stretching from the Pacific Ocean at Los Buzos into the nearby hills. Completely fenced for safety, it remains largely wild with howler and white faced monkeys, deer, squirrel, gato solo's, and a wide variety of birds and other native creatures. Our working trail horses are sure footed in the streams and adapt to a wide variety of skill level riders - as does our trail options which range from road size cuts through the mountains, game trails through the woods, to no trail at all. If you are not into horses Rancho Los Buzos can be equally enjoyed hiking or mountain biking the same trails. Depending on your skill level and desires it can be enjoyed accompanied by a guide or solo. Our guided trail rides also explore nearby areas including miles of pristine beaches and up several nearby rivers and streams. One typical 4 hour ride can encompass each of those environments and there are ample options to provide for a completely new experience each and every day of your stay.